Zo života

Rozmýšľate nad sabatikalom? Tieto mýty o ňom kolujú

Sabatikal je niekoľkomesačné neplatené voľno určené na skúšanie nových vecí, cestovanie alebo prinavrátenie stratenej energie. Často sa spája s pojmom vyhorenie, kedy sú ľudia natoľko vyčerpaní, prepracovaní a demotivovaní z práce, že ju už viac nedokážu vykonávať. Tak tomu bolo aj v mojom prípade.

O sabatikale sa v posledných rokoch hovorí čoraz viac. Poznám ľudí, ktorí ho majú za sebou a aj takých, ktorí o ňom premýšľajú, ale sústavne ho odkladajú. Prispievajú k tomu rôzne mýty:

Sabatikal je určený len pre vysoké pozície

Na internete nájdete množstvo článkov označujúcich sabatikal ako benefit pre vyťažených manažérov a manažérky v korporátoch. Pravda je taká, že vyhorieť môže ktokoľvek, pracovník výrobnej linky aj matka na materskej. Každý má taktiež nárok na oddych nezávisle od svojej profesie.

Sabatikal je riešením na vyhorenie

Hoci sa sabatikal núka ako liek na vyhorenie, v prvom rade by mal byť prevenciou, aby k vyhoreniu vôbec nedošlo. Nemusíte čakať, kým vás práca demotivuje alebo kým sa budete cítiť na dne.

Musím mať veľké ciele

Medzi populárne sabatikalové aktivity patria cestovanie, dobrovoľníctvo alebo rozbehnutie vlastného podnikania, no ak nič z toho nechcete, je to úplne v poriadku. Skvelým cieľom je aj oddych a načerpanie síl namiesto vyhľadávania nových podnetov za každú cenu. Sabatikal môže byť pokojne aj o tom, že sa naučíte meditovať a každý druhý deň pôjdete na prechádzku do lesa.

Sabatikal musí byť úspešný

Ľudia idú na sabatikal aj preto, lebo sa chcú venovať nejakej záľube, na ktorú popri práci nemajú čas. Niekto sa chce naučiť cudzí jazyk, ďalší prejsť Slovensko na bicykli alebo absolvovať kurz šitia a reorganizovať šatník. Ak cieľ nedosiahnete, netreba sa za to obviňovať. Nie všetko vyjde tak, ako si predstavujete. Ja som tiež plánovala napísať knihu, no nepodarilo sa mi to a žijem ďalej.

Ak však chcete zvýšiť pravdepodobnosť úspechu, nepodceňujte prípravu. Skôr než sa odhodláte, položte si tieto otázky:

Čo je cieľom? 

Ujasnite si, prečo chcete ísť na sabatikal a čo si od toho sľubujete. Pokojne si spíšte na papier vaše aktuálne pocity a čo chcete dosiahnuť, aby ste sa cítili spokojne a mohli sa neskôr s elánom vrátiť do pracovného života.

Ako dlho bude sabatikal trvať? 

Sabatikal spravidla trvá niekoľko mesiacov až rok.

Môžem si to dovoliť?

Bez dostatku peňazí to nepôjde. Zvážte, že budete niekoľko mesiacov bez príjmu. Podrobne si rozplánujte všetky výdavky a odložte si na tento čas dostatočnú sumu.

Čo chcem počas sabatikalu stihnúť?

Nemusíte mať podrobný plán na každý deň, ale nejaké záchytné body a termíny je dobré držať v pamäti. Nech sa nestane, že premárnite celý čas prokrastináciou s mobilom v ruke. Poučte sa z môjho sabatikalu, kedy som plánovala napísať knihu a vôbec sa mi to nepodarilo.