O písaní

Poviedka Šarha z podsvetia sa dostala do finále Ceny Béla a Ceny Bibliotéky

Aj tento rok som sa prihlásila do súťaže Martinus Cena Fantázie. Išlo o 18. ročník, do ktorého sa zapojilo 314 fantasy, sci-fi a hororových poviedok. V kategórii hororov súťažila aj moja poviedka Šarha z podsvetia.

Bola nominovaná do finálovej päťky v dvoch kategóriách – Cena Béla, v ktorej vydavateľstvo Artis Omnis vyhlasuje najlepšiu hororovú poviedku a Cena Bibliotéky, kam sa do finále minulý rok dostala poviedka Psia podoba.

Šarha z podsvetia je príbehom o hluchej starene Krkajke, ktorá sa snaží vydolovať aspoň kúsok šťastia zo svojho premárneného života. Do cesty sa jej pripletú dve malé deti, pričom obe skrývajú vlastné desivé tajomstvá.

Pôvodná inšpirácia na poviedku pramení z rozprávky o Perníkovej chalúpke, čo je zjavné aj z tejto krátkej ukážky:

A aby toho nebolo málo, musela prejsť okolo obydlia tej starej bosorky. Zakaždým, keď stretla Krkajku, spomenula si na ježibabu z rozprávky o Perníkovej chalúpke. Neznášala ten príbeh a často sa jej o ňom snívalo. Striga z nočnej mory mala taký dlhý orlí nos, až sa špičkou dotýkal okraja hornej pery. Presne ako Krkajke. Nebolo to tak dávno, čo zastala pri Paťke, keď sa hrala na ulici.

„Na!“ zahuhňala a otvorila dlaň s tromi cukríkmi. V tej sekunde sa už dievča videlo zatvorené v klietke, kde ju bosorka prikrmuje, aby ju nakoniec upiekla. Okamžite začala kričať a Krkajkin bezzubý úsmev sa razom zmenil na nazlostenú grimasu. Šmarila do nej cukríky a potom zízala, ako s krikom uteká za rodičmi.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...